Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - diagnostyka, dieta, leczenie i porady

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy potocznie określana wrzodami żołądka powoduje nawracające i utrudniające codzienne funkcjonowanie dolegliwości. Choroba ta może występować nawet u 10% populacji. Wrzód to ubytek błony śluzowej, który drażniony przez soki trawienne żołądka i dwunastnicy wywołuje ból, który leczy gastrolog i chirurg.

Objawy

Najczęstszymi objawami tej choroby są: ból w nadbrzuszu, nudności, odbijania, zgaga, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Dolegliwości te a zwłaszcza ból brzucha często ustępują bezpośrednio po posiłku, który zobojętnia kwas będący składnikiem soków trawiennych.

Przyczyny
Przyczyn prowadzących do powstania wrzodów jest wiele i najczęściej współwystępują ze sobą. Dlatego konieczne jest aby diagnoza była wnikliwa i prowadzone przez zaufanego gastrologa. Wrzody mogą powstawać poprzez mechaniczny, chemiczny lub termiczny uraz błony śluzowej żołądka, ale częściej przyczyna jest złożona. Zła dieta, stres, palenie tytoniu i zakażenie bakterią Helicobacter pylori to najczęstsze przyczyny występowania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Kolejnym może być nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych m.in ibuprofenu, paracetamolu, ketoprofenu, ale również innych tzw. leków przeciwbólowych. Niestety znaczna część pacjentów z chorobą wrzodową, których leczy gastrolog przyznaje, że regularnie używa w/w leków.

Co to znaczy zła dieta?
Zła dieta w przypadku choroby wrzodowej to dieta bogata w produkty słone, ostre, kwaśne, bardzo gorące i rozrzedzające śluz chroniący błonę śluzową przed działaniem soków trawiennych jak np. alkohol. Te wszystkie produkty są zakazane w diecie u osób z chorobą wrzodową. Ponadto należy unikać potraw smażonych i mocno wypieczonych. Zaleca się gotowanie na parze, lub pieczenie w rękawie z dodatkiem delikatnych przypraw. Taka lekkostrawna dieta jest ważnym elementem leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Diagnostyka - Gastrolog i Chirurg
Oprócz dokładnego wywiadu i badania fizykalnego gastrolog lub chirurg stosuje również inne metody diagnostyczne, z których najważniejsza jest gastrosokopia. Badanie to polega na wprowadzeniu kamery do żołądka, co umożliwia gastrologowi lub chirurgowi obejrzenie błony śluzowej. Zlokalizowanie zmian zapalnych i wrzodów oraz pobranie wycinków celem dalszego ich badania. Pobrane wycinki dają gastrologowi odpowiedz na pytanie czy występuje u pacjenta infekcja bakterią Helicobacter pylori? W tym celu można się również posłużyć nieinwazyjnymi metodami wykrywającymi obecność tej bakterii poprzez analizę wydychanego powietrza, krwi lub kału. Metody te stosowane są u pacjentów, u których nie jest konieczne wykonanie gastroskopii. Inne badania jak np. przeglądowe zdjęcie jamy brzusznej z użyciem kontrastu gastrolog wykonuje rzadko i mają one jedynie znaczenie dodatkowe.

Leczenie
Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy wymaga ścisłego przestrzegania kilku zasad, które zaleci gastrolog lub chirurg. Stosowanie diety lekkostrawnej, rzucenie palenia tytoniu i spożywania alkoholu oraz unikanie leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Gastrolog zaleci ponadto leki zobojętniające kwas w sokach żołądkowych lub zmniejszające jego wydzielanie. Jeśli metody te są nieskutecznie chirurg lub gastrolog może wykonać zabieg, który będzie prowadził do przyspieszenia gojenia i zapobiegnie perforacji żołądka. Konieczna jest też eradykacja (zwalczenie) infekcji Helicobacter pylori przy użyciu antybiotyków, dlatego ważne jest, aby zarówno diagnostykę jak i leczenie prowadził dobry gastrolog.

Ponadto zaleca się ograniczenie w miarę możliwości stresu życiowego, choć to ostatnie wydaje się często niemożliwe to lepsze wyniki leczenia uzyskują osoby, które zmieniły nie tylko dietę, ale także nastawienie do życia.

W Medico pracują specjaliści z doświadczeniem klinicznym!

Umów Wizytę!


Polub nas na facebooku!

g+