Co to jest samoistne nadciśnienie tętnicze? Kto może chorować?

Nadciśnienie tętnicze i samoistne nadciśnienie tętnicze. Zobacz co na to kardiolog?

Ciśnienie krwi to ciśnienie wywierane przez krew na ścianę tętnic,  a jej medyczną miarą jest pomiar tego ciśnienia na dużych naczyniach kończyn, zazwyczaj kończyn górnych. Na podstawie wieloletnich populacyjnych badań wyznaczono normy ciśnienia krwi, które nie tylko są bezpieczne dla organizmu, ale także wiążą się z mniejsza częstością występowania takich chorób i stanów nagłych jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, udary mózgu, zawały mięśnia sercowego. Dlatego warto utrzymywać ciśnienie krwi w zakresie wartości prawidłowych , jeśli planujesz długie życie w aktywności fizycznej, rodzinnej i zawodowej w pełni zdrowia i widzisz się z wnukami na placu zabaw, nawet jeśli teraz masz 30 lat. Dobry kardiolog wie, że uregulowane ciśnienie tętnicze to najlepsza inwestycja w siebie, nawet jeśli wymaga przyjmowania tabletek. Po prostu organizmu nie oszukasz! Unikanie tematu, bagatelizowanie problemu nie obniży ciśnienia krwi, które jak kropla drążąca skałę mozolnie niszczy ściany tętnic prowadząc do ich nieodwracalnego stwardnienia oraz uszkodzenia zastawek serca.

Nadciśnienie tętnicze obok cukrzycy i depresji to kolejna tzw. choroba cywilizacyjna, której częstość w kolejnych latach prawdopodobnie wzrośnie z powodu stresu, siedzącego trybu życia i diety. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz młodsi ludzie, często ledwo po 30 r.ż. leczą się na nadciśnienie tętnicze. Na wzrost częstości występowania nadciśnienia tętniczego ma wpływ m.in. zwiększona wykrywalność, większa świadomość społeczeństwa, ale niestety także nasz nieustannie przyspieszający styl życia.

Samoistne nadciśnienie tętnicze oznacza, że nie można określić przyczyny nadciśnienia. Po prostu pojawiło się w naszym życiu bez żadnej przyczyny. Ten typ nadciśnienia tętniczego stanowi znakomitą większość przypadków nadciśnienia tętniczego, które leczy kardiolog. Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym samoistnym, którzy zgłaszają się do kardiologa, najczęściej mają krewnego pierwszego stopnia z nadciśnieniem i często bagatelizują ryzyko wystąpienia u siebie samych tej choroby. Dlatego stosunkowo często takie osoby zgłaszają się do kardiologa dopiero kiedy ich stan zdrowia istotnie się pogorszy i odczuwają znaczne dolegliwości związane z nadciśnieniem tętniczym.

Pamiętaj, że istnieją pewne czynniki ryzyka dla wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Uważa się, że w powstawaniu nadciśnienia tętniczego samoistnego główną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Następujące czynniki mogą jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego:

  • dieta
  • stres
  • mała aktywność fizyczna
  • nadwaga (nie tylko otyłość!)

Jakie są objawy samoistnego nadciśnienia tętniczego?

Kardiolog w swojej praktyce spotyka wiele osób, które są zaskoczone informacją, że mają nadciśnienie tętnicze. Nie mają wcześniej symptomów w postaci bólów głowy, ucisku w głowie, klatce piersiowej czy innych kojarzonych z nadciśnieniem tętniczym. Ostatecznie jedynymi symptomami nadciśnienia tętniczego, które najczęściej są postrzegane jako objawy złego charakteru czy nastawienia do życia mogą być okresowa nerwowość, impulsywność, trudności z zasypianiem o wyznaczonej godzinie, które zazwyczaj leczy psychiatra. Ostatecznie jedynym skutecznym sposobem na potwierdzenie istnienia nadciśnienia tętniczego nie jest wcale wizyta u kardiologa, ale podstawowy pomiar ciśnienia krwi, który możesz wykonać w domu, poradni, a często nawet aptece. Wystarczy znać prawidłowe wartości ciśnienia krwi, te które zagrażają wystąpieniem nadciśnienia tętniczego oraz te, które o nim świadczą. Kardiolog to specjalista, zajmujący się m.in. leczeniem nadciśnienia tętniczego niezależnie od jego przyczyny, dlatego wizyta u dobrego kardiologa rozwieje twoje wątpliwości i obawy.

Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia krwi! Kardiolog odpowiada!

Kardiologia podaje, że prawidłowe ciśnienie krwi nie powinno przekraczać 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego („górnego”) oraz 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego („dolnego”) czyli inaczej 140/90. Wartości między 120/80 a 140/90 są wartościami uznanymi za prawidłowe, ale wartości powyżej 135/85 są wartościami podwyższonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Jeśli masz podejrzenia co do swoich wyników ciśnienia tętniczego, masz w wywiadzie rodzinnym osoby z nadciśnieniem tętniczym, wczesnymi zgonami z powodów kardiologicznych warto zmierzyć sobie parokrotnie ciśnienie krwi o różnych porach dnia i w różne dni. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, nie mierzysz ciśnienia krwi to jedziesz rowerem bez trzymania kierownicy z zamkniętymi oczyma. Wiesz, że ryzykujesz, ale wolisz tego nie widzieć! Czy to obroni cię przed upadkiem i konsekwencjami?

Mierz regularnie ciśnienie krwi lub udaj się do dobrego kardiologa! Dobry kardiolog odpowie na twoje pytania!

W MEDICO porad lekarskich udzielają jedynie specjaliści z doświadczeniem klinicznym, na co dzień pracujący w oddziałach łódzkich klinik. Niestabilne nadciśnienie tętnicze to nasza codzienność.

Umów Wizytę!

Oferta MEDICO

Polub nas na: facebook’u

g+