Psychiatra opowiada jak rozpoznać czy masz depresję?

Sprawdź czy masz depresję?

Depresja to jedno z najczęściej występujących  zaburzeń psychicznych u dorosłych i dzieci. Jest to zaburzenie nastroju, które leczy psychiatra i cechuje się ono odczuwaniem:

·         Smutku- nastrój pacjenta jest obniżony lub/i drażliwy, a sam pacjent przyznaje, że jego nastrój jest dla niego źródłem dyskomfortu lub cierpienia.

·         Braku energii i zwiększonej męczliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoby w depresji rozmawiając z rodziną czy psychiatrą często wspominają o niemocy, która nie jest zwykłym zmęczeniem mięśni czy organizmu. Ten brak energii, niemoc zaczyna się w głowie powodując zaniedbania codziennych obowiązków, zniechęcenie do ich podejmowania, przerywanie prostych czynności z powodu poczucia braku wydolności.

·         Utraty zainteresowań lub braku przyjemności z czynności i sytuacji, które kiedyś przynosiły  przyjemność. Może to dotyczyć hobby, czytania książek, oglądania filmów, spotkań z przyjaciółmi. Wszystko staje się płaskie, nijakie, „bez szału”, bez sensu.

Jeśli powyższe objawy utrzymują się więcej niż 2 tygodnie i są niezależne od woli i nie ulegają poprawie to możesz mieć depresję. 

Psychiatra poinformuje cię, że dodatkowe objawy depresji jak odczuwanie lęku, niepokoju, zaburzenia snu, zmiany apetytu, poczucia własnej atrakcyjności, czy myśli rezygnacyjne i samobójcze nie są konieczne do rozpoznania depresji. Pacjenci często przybierają maski, pokazując wszystkim dookoła, że wszystko z nimi OK. Pytani mówią, że dobrze się czują, dopiero, gdy zostaną sami ze sobą np. wieczorem przeżywają swoje cierpienie w samotności. Takim pacjentom potrzebny jest dobry psychiatra, któremu zaufają i opowiedzą o swoim problemie...

Pamiętaj! Depresja nie musi „zwalać z nóg”. 

Depresja może być uciążliwym, miernie nasilonym stanem psychicznym i emocjonalnym pacjenta, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, wpływa na życie rodziny i jest niezależny od woli pacjenta. Dobry psychiatra wie, że właśnie dlatego dla pacjenta w depresji nie ma nic gorszego niż często słyszane od rodziny i przyjaciół sformułowanie „weź się w garść”, „wyjdź do ludzi”, „uśmiechnij się”. Oczekiwanie tego od pacjenta w depresji to tak jakby kazać osobie z nadciśnieniem tętniczym mieć dobre wyniki ciśnienia z własnej woli i bez leków! Uważa się, że na depresję w ciągu swojego życia zapadnie 25% populacji, tym więcej im bardziej rozwinięty jest kraj. Czynników jest wiele: stres, tryb życia, wpływ środowiska, trudności życiowe, genetyka. Wszystkie one w konsekwencji prowadzą do zaburzenia wydzielania serotoniny i noradrenaliny. Dobry psychiatra poinformuje pacjenta, że tylko łagodne stany depresyjne poddają się leczeniu wyłącznie psychoterapią. Depresje o nasileniu umiarkowanym i ciężkim należy leczyć jednocześnie psychoterapią i lekami regulującymi wydzielanie serotoniny i noradrenaliny. Psychiatra wybiera lek w oparciu o profil objawów depresyjnych pacjenta, możliwe działania niepożądane, stan zdrowia somatycznego pacjenta, tryb życia i oczekiwania. Dobry psychiatra w oparciu o wywiad od pacjenta zleca badania laboratoryjne celem wykluczenia powszechnych przyczyn dających podobne objawy np. niedokrwistości, chorób tarczycy, niedoborów pokarmowych.

Psychiatra przedstawi plan leczenia, powie Ci także, że nie każda depresja przynosi myśli samobójcze czy o bezsensie życia, bo tak się często kojarzy depresja w społeczeństwie. Jeśli odczuwasz dyskomfort spowodowany smutkiem, drażliwością, niechęcią do działania, brakiem przyjemności, energii i męczliwością to istnieje ryzyko, że masz depresję. Psychiatra wie, że łagodne nasilenie depresji jest najczęstszą przyczyną odwlekania konsultacji psychiatrycznej i przedłużającej się męki pacjenta. Psychiatra to lekarz, którego obowiązuje tajemnica lekarska i te same zasady postępowania z pacjentem co innych specjalistów jak kardiolog, chirurg czy gastrolog. Wiele osób przyznaje ostatecznie, że gdyby miało problem kardiologiczny nie wahałoby się udać do kardiologa, ale psychiatra „to co innego”. Aby zmotywować pacjenta do konsultacji psychiatrycznej zadaję im proste pytanie: „Po co się męczyć gdy można się nie męczyć?!”

Z depresją nie ma żartów.

Objawy depresji mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy na podobnym poziomie, ale mogą się również szybko nasilać, zwłaszcza w obliczu dodatkowych stresorów. Podobnie jak łatwiej zgasić mały pożar, podobnie łatwiej wyleczyć łagodną depresję. Dlatego nie warto czekać z konsultacją u psychiatry!

Masz wątpliwości? Dobry psychiatra to podstawa diagnozy i leczenia depresji! Umów się do psychiatry z doświadczeniem klinicznym! W MEDICO przyjmują tylko doświadczeni lekarze.

Umów wizytę!

Oferta!

 

Polub nas na facebook’u

g+