USG Transrektalne - co to takiego? Chirurg odpowiada.

Badanie ultrasonograficzne (USG) przynosi wiele cennych informacji dotyczących stanu narządów np. jamy brzusznej w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że możemy obserwować nie tylko ich strukturę, ale także jak się poruszają, przemieszczają jak również jak przepływa przez nie krew. Chirurg, proktolog czy gastrolog często zleca USG w celu pogłębienia diagnostyki dolegliwości z jamy brzusznej. Ograniczeń badania USG jest coraz mniej. Obecnie można również tworzyć obrazy trójwymiarowe na podstawie wykonanego obrazowania. Jednym z ograniczeń jest odległość sondy (głowicy) od badanego narządu. Czasem dla szczegółowej analizy konieczny jest niemal bezpośredni kontakt z badanego narządu. Ma to szczególne znaczenie w badaniu USG narządów miednicy mniejszej, a w szczególności prostaty. Daje to chirurgowi bardziej szczegółowy obraz tego gruczołu. W przypadku podejrzenia raka prostaty najdokładniejszym badaniem USG jest USG transrektalne (USG przezodbytnicze) - TRUS, w którym sondę wprowadza się przez odbyt w bezpośrednie sąsiedztwo gruczołu krokowego. USG transrektalne pozwala ponadto bardzo dokładnie zobrazować choroby odbytu i odbytnicy, takie jak ropnie, przetoki i szczeliny odbytu. Do najczęstszych dolegliwości, w przypadku których chirurg lub gastrolog może zlecić USG transrektalne należą:

  • podwyższony poziom swoistego antygenu stercza (PSA)
  • biegunki i zaparcia oraz bolesne parcia na mocz i stolec
  • nietrzymanie gazów lub stolca
  • podejrzenie ropnia odbytu, przetoki i szczeliny odbytu, które powodują ból w okolicy odbytu.
  • zmiany zapalne okolicy odbytu
  • podejrzenie nowotworów odbytu lub odbytnicy i prostaty

USG transrektalne (TRUS) to badanie wysokiej precyzji i przydatne w wielu stanach medycznych. Wymaga ono jednak specjalnego wyszkolenia i doświadczenia. Właściwą osobą do wykonania USG transrektalnego (TRUS) może być chirurg, proktolog lub gastrolog z doświadczeniem klinicznym.

USG transrektalne jest wbrew pozorom bezbolesnym i szybkim badaniem, którego wartość diagnostyczna dla chirurga i gastrologa jest nie do zastąpienia. TRUS nie wymaga szczególnego przygotowania do badania ze strony pacjenta. Więcej o tym...

W Medico pracują specjaliści z doświadczeniem klinicznym!

Umów Wizytę!


Polub nas na facebooku!

g+